Sunday, May 18, 2014

RPP bahasa inggris tentang expression of pain, relief, giving and fulfilling



Rencana Pelaksanaan Pembelajaran (RPP)

SMA                           : SMA N 1 Comal
Mata Pelajaran          : Bahasa Inggris
Kelas/Semester          : XI / 1
Alokasi Waktu           : 2 x 45 menit
Skill                             : Speaking
Teks Pembelajaran   : Expression of Relief, Pain, Pleasure, giving and fulfilling                       requests.
Pertemuan                 : Ke - 5

Standar Kompetensi :
3. Berbicara
Mengungkapkan makna dalam teks percakapan transaksional dan interpersonal resmi dan berlanjut (sustained) dalam konteks kehidupan sehari-hari.

Kompetensi Dasar     :
Berbicara
3.2 Mengungkapkan makna dalam percakapan transaksional (to get things done) dan interpersonal (bersosialisasi) resmi dan berlanjut (sustained) dengan menggunakan ragam bahasa lisan secara akurat, lancar dan berterima dalam konteks kehidupan sehari-hari dan melibatkan tindak tutur: meluluskan permintaan, menyatakan perasaan relief, pain, dan pleasure.

Indikator                    :
-        Menggunakan, mempraktikan dan merespon tindak tutur meluluskan permintaan (giving and fulfilling request)
-        Menggunakan, mempraktikan dan merespon tindak tutur menyatakan perasaan pain, relief dan pleasure.

A.    Tujuan Pembelajaran
Pada akhir pembelajaran, 75% siswa mampu untuk :
-        Menggunakan, mempraktikan dan merespon tindak tutur meluluskan permintaan (giving and fulfilling request)
-        Menggunakan, mempraktikan dan merespon tindak tutur menyatakan perasaan pain, relief dan pleasure.

B.     Materi Pembelajaran
Expression of giving and fulfilling request, Pain, Relief and Pleasure.

Expression of pain
ü  Please, leave me alone.
ü  Ugh, it’s very painful!
ü  I can’t tell my pain in words
ü  Oh, it’s killing me
ü  I’m feeling bad at this time being
ü  My heart is so burdened
ü  Ouch it hurts so much
ü  I’ve got pains all over
ü  I feel very sore
ü  My body aches./My muscles ache

Expression of pleasure
ü  Great! / Terrific
ü  That’s great!
ü  That terrific!
ü  It is really delightful/ I am  delighted
ü  I’m very delighted to hear
ü  I am pleased
ü  It’s really a great pleasure
ü  It’s wonderful.
ü  How marvelous
ü  I love it

Expressions of giving request:
ü  Would it be possible for you to…?
ü  Would you mind…?
ü  Could I ask you to…?
ü  Could you....?
ü  Can you…?
ü  …, please?
Expressions of fulfilling request :
ü  Yes, of course
ü  Yes, just a minute.
ü  Certainly.
ü  Sure
ü  Yeah
ü  Right you are.
ü  No, problem.
ü  I should be delighted.
ü  By all means.
ü  I should be most happy.
Expression of relief
ü  What a relief
ü  Thank God for
ü  I'm glad it's done.
ü  Thank goodnees!
ü  Thank heavens!
ü  What a relief!
ü   I’m glad about…!
ü  It’s great relief!
ü   Whew!

The Dialogues
Dialogue 1
(Example of expressing pain)
Yenny    : Den, you look pale today. What’s wrong with you?
Denni     : I am suffering from a relapse
Yenny    : What do you suffer from?
Denni     : I’ve had diarrhea since last night. I couldn’t sleep well.
Yenny    : I’m sorry to hear that.

Dialogue 2
(Example of expressing pleasure)
Jasper : What are you doing now?
Bella : I am reading a novel.
Jasper : A novel?
Bella : Yeah, and I enjoy it, because this novel is very interesting.
Jasper : Can I borrow that novel tomorrow?
Bella : Of course, you can.
Jasper : Thanks a lot Bella!

Dialogue 3
(Example of expressing giving request)
Special Dinner
Susan   : Hi, Dad! You look so busy. What are you doing?
Dad                 : Ohh, hi, Susan! Yeah! I’m preparing dinner for your mom. A special dinner.          Can you help me?
Susan               : Wow!! It sounds great! Sure I can help you. What can I do for you?
Dad                 : Get some chicken from the refrigerator, cut it into small pieces and wash               it, please.
Susan               : Yes, Dad. Just a minute.
Dad                 : Umm... Susan. Could you help me to set the table? Your mom may be at               home soon.
Susan               : Yes, of course.

Dialogue 4
(Example of expressing fulfilling request)
Krisna    : Mom, may I ask you something?
Mother   : Yes, of course. What’s wrong with you?
Krisna    : I need a lot of money to buy a text book.
Mother   : Okay. I’ll give it to you if it is important for you.
Krisna    : Thank you, Mom.

Dialogue 5
(Example of expressing relief)
Anne      : Grey! Don’t you know that our final exam mark has been announced?
Grey      : What? Are you sure that it has been announced?
Anne      : Of course. What happens?
Grey      : It is because I did not do the test well and I am afraid that I will get D for this subject. Our teacher has told me, if I don’t pass this exam I will be kicked from this school.
Anne      : Don’t make a joke, Grey! I think no one will kick you out from this school.
Grey      : How can you know?
Anne      : Because you get C!
Grey      : Whew! Thank God! Thanks Anne!
Anne      : You’re welcome, Grey!.
C.    Metode Pembelajaran
a.       Ceramah / penjelasan
b.      Tugas berpasangan & individu
c.       Unjuk kerja

D.    Langkah-langkah Kegiatan Pembelajaran
a.       Kegiatan Awal (10’)
-   Memberikan salam / menyapa siswa pada awal masuk kelas
-   Mengecek kehadiran siswa
-   Menanyakan kepada siswa perihal suatu kejadian yang mungkin mereka alami dan apa yang akan mereka katakan.
-   Mengaitkan jawaban dengan materi yang akan dibahas.
b.      Kegiatan Inti (70’)
-        Meminta sekertaris menuliskan contoh ekspresi pain and, pleasure dan contoh dialognya di papan tulis dan yang lain ikut menulis.
-        Menjelaskan tentang ekspresi pain and, pleasure.
-        Memberikan contoh tentang ekspresi pain and, pleasure.
-        Membaca contoh dialognya dan meminta untuk siswa mengikutinya.
-        Meminta beberapa peserta didik membacakan contoh dialognya didepan kelas.
-        Meminta sekertaris untuk menuliskan dialog dan soal di papan tulis dan meminta siswa yang lain untuk menulis dan menjawabnya.
-        Meminta peserta didik menjawab pertanyaan berdasarkan ungkapan perasaan pain and, pleasure yang telah diajarkan.
-        Meminta siswa mengumpulkan hasilnya.
-        Memberikan teks yang berisi contoh ekspression of fulfilling request and relief dan contoh dialognya.
-        Menjelaskan tentang ekspression of  fulfilling request and relief.
-        Memberikan contoh ekspression of  fulfilling request and relief.
-        Membaca contoh dialognya dan meminta untuk siswa mengikutinya.
-        Membagi siswa menjadi kelompok. Satu kelompok terdiri dari 3 siswa.
-        Meminta perwakilan dari masing-masing kelompok untuk mengambil lintingan kertas yang berisi tema expresi dari tugas membuat dialog singkat ekspression of fulfilling request and relief.
-        Meminta siswa membuat dialog singkat tentang ekspression of fulfilling request and relief sesuai tema yang ada digambar yang telah dibagi secara kelompok.
-        Sambil siswa mengerjakan sambil keliling untuk meminta setiap 2 anak untuk membaca dialog untuk mengetahui kemampuan speaking setiap individu setiap anak.
-        Meminta siswa mempresentasikan dialog yang mereka buat sendiri di depan kelas.
c.       Penutup (10’)
-  Menanyakan tentang pemahaman siswa terhadap materi ekspression of fulfilling request, relief, pain and, pleasure.
-  Memberikan salam penutup.

E.     Sumber Belajar
a.       Internet
b.      English Book (BSE)

F.     Media Pembelajaran
a.       Handout

G.    Penilaian
Guru melakukan penilaian dengan ketentuan sebagai berikut :
  1. Teknik Penilaian : tugas kelompok dan tugas individu
  2. Bentuk Penilaian : tulis dan unjuk kerja

Indikator
Penilaian
Teknik
Bentuk
Contoh Instrumen
-        Menggunakan, mempraktikan dan merespon tindak tutur meluluskan permintaan (giving and fulfilling request)
-        Menggunakan, mempraktikan dan merespon tindak tutur menyatakan perasaan pain, relief dan pleasure.
Tes lisan



Tes lisan


Mempraktikan dialog


Membuat dan mempraktikan dialog
Lihat contoh



Lihat contoh

c. Instrumen Penelitian

ü  Individual exercise
Ø  Read the following dialogue loudly.
Dialog:
Dea         : “Ouch!
Sally       : “What’s up, Dea?”
Dea         : “I have a headache.”
Sally      : “Poor you. I think you should take an aspirin.”
Dea         : “Yes, you are right. But I don’t have an aspirin. Can you buy me in the
                  drugstore?”
Sally       : “All right. Wait a minute.”
Dea         : “Thanks Sally.”
Sally      : “You are welcome

ü  Group exercise.

Ø  Answer the question below!
1.      Who is talking in the dialog?
2.      What happened with dea?
3.   What is dea say when she feel pain?
4.      What kind of expression the dialogue above?
5.   what will sally do when dea has a headache?
·         Key Answer:
1.      Dea and Sally
2.      Dea get headache
3.      Dea say, “ouch!”
4.      The dialogue above is example of expression of pain
5.      Shally would buy aspirin in the drugstore for dea.

ü  Individual exercise

Ø  Read the dialogue loudly!
Expression of fulfilling request.

Special Dinner
Susan               : Hi, Dad! You look so busy. What are you doing?
Dad                 : Ohh, hi, Susan! Yeah! I’m preparing dinner for your mom. A special dinner.          Can you help me?
Susan               : Wow!! It sounds great! Sure I can help you. What can I do for you?
Dad                 : Get some chicken from the refrigerator, cut it into small pieces and wash               it, please.
Susan               : Yes, Dad. Just a minute.
Dad                 : Umm... Susan. Could you help me to set the table? Your mom may be at               home soon.
Susan               : Yes, of course.
Expression of relief
Deananda   :    Hey guys , score list mathematics test is out, I have 79
Olvie          :    I have 83
Puput          :    What ? I don't know about that, what score do I have ?I afraid it is not                   complete
Ira                 Don't  worry put , you get 80 , I see there  , i get 80 too
Puput          :    That's a relief , thanks Ira
Ira               :    Ok ,you’re welcome

ü  Group exercise
Ø  Make a Dialogue!
Make a short dialogue using your own sentences, and insert the expression according to the expression did you get from your teacher. Then, act it out in front of the class!
            Optional :
ekspression of fulfilling request / pain / relief / pleasure.
  1. Rubrik Penilaian

Rubrik Penilaian
Bentuk Instrumen
Aspek
Skor
Answer the questions
Jawaban benar
Jawaban salah
2
0



b.      Rubrik Penilaian Spoken
           
Bentuk instrumen
Sempurna
Sebagian besar benar
Beberapa benar
Semuanya salah
Fluency
25
15
10
5
Error in pronounciation
25
15
10
5
Intonation
25
15
10
5
Accuracy in grammar and vocabulary
25
15
10
5

c.       Pedoman Penilaian
Ø  Answer the Question
Jumlah skor maksimal per siswa : 5
Nilai siswa diperoleh dengan cara mengkalikan jumlah nilai perolehan dengan 2.
Misal Eni mendapat nilai perolehan : 4
Maka nilainya : 4 x 2 = 8
Ø  Performance
Jumlah skor maksimal per siswa : 100
Misal Dhika, Raghib, Aghnia dan Dian mendapat nilai perolehan : 25 + 15+15+10= 65




Comal, ………………….


   Mengetahui                                     
Kepala Sekolah                                                                                   Guru Pamong



______________                                                                            ______________

No comments:

Post a Comment